Jdi na obsah Jdi na menu
 


Senna se podle Barrichella do formule 1 určitě dostane

10. 3. 2009
Senna se podle Barrichella do formule 1 určitě dostane
 
 
Michal Mikoláš - 10.03.2009 - FORMULE1 - rozhovor

Rubens Barrichello v pondělí v Barceloně sledoval počínání svého týmového kolegy Jensona Buttona. Ten zajel s vozem BGP 001 překvapivě dobrý čtvrtý čas. Brazilský veterán si nové auto vyzkouší dnes.

Máte radost, že jste pořád ve formuli 1?

Rubens Barrichello: "Potěšilo mě to. Pár klukům od vás jsem to už říkal, také jsem to uvedl na svých webových stránkách. Byly důvody, kvůli kterým jsem nemohl potvrdit, že zůstávám. Nicméně jsem necítil, že Interlagos bude můj poslední závod. Pak mi zhruba tři měsíce zbývalo jen zůstat trpělivý, shodit přebytečné kilogramy a udržovat se fit. Komunikoval jsem raději jenom s týmem a vyšlo to skvěle. Jsem moc rád, že si už brzy vyzkouším nový monopost."

Jak těsné to bylo mezi vámi a Brunem Sennou?

RB: "To se musíte zeptat Rosse."

Ale jaký z toho máte pocit?

RB: "Nemyslím, že rozhodující byla letošní zima. Ve Ferrari Ross poznal, jak na tom jako závodník jsem. Od té doby toho musel hodně udělat, ale myslím, že když jsem prohlásil, že moc chci u týmu zůstat, přál si taky, abych setrval."

Ovlivnilo vás hodně to, že jste už loni viděl vývoj letošního vozu?

RB: "Ani ne, protože až do ledna jsme neměli žádný motor, působilo to na celý tým, který se tím musel řídit. Třeba k převodovce tak musel přistupovat nestandardně. Netušili jsme, jestli dostaneme motory od Ferrari nebo Mercedesu. Uklidňovala mě ale jistota, že to bude dobrý motor.

Říkal jste, že jste měl tušení, že ve formuli 1 zůstanete. Můžete nám to nějak přiblížit?

RB: "Nechodil jsem do tělocvičny každý den kvůli tomu, abych se pak předváděl na pláži. Potřeboval jsem trénovat, abych nezeslábl a aby mi neochably svaly na krku. Připravoval jsem se na možnost, že budu zase řídit. Nikdo mi sice nedal jistotu, ale Ross mi říkal, že se mám udržovat fit, protože mi možná brzy zavolají."

Čas, který dnes Jenson zajel, vypadá zajímavě, co myslíte?

RB: "To ano, asi se teď bude psát o tom, jaké máme štěstí. Lidé v týmu se o to však zasloužili sami, na tomto voze pracovali už od loňského května. Věděli jsme, že po aerodynamické stránce bude auto dobré. Máme radost z toho, že je zatím spolehlivé. Už se nemůžu dočkat, až se v něm projedu."

S Rossem Brawnem spolupracujete už dlouho. Představoval jste si někdy, že by se mohl stát majitelem týmu?

RB: "Mluvil jsem s ním o tom a myslím, že by na tuto otázku odpověděl lépe on sám. Podle mě nikdy nepřemýšlel o tom, že by mohl vlastnit tým. Cíl byl stáj prodat někomu, kdo je finančně zajištěný a kdo hodlá tým udržet naživu. Nemůžu mluvit za něj, ale myslím, že když viděl vůz s jeho jménem poprvé na trati, jímaly ho smíšené pocity."

Jak se podle vás s novým postem popere?

RB: "Abych byl upřímný, myslím si, že ho to nezmění. Je to člověk, který udělá vše pro to, aby tým fungoval. Je vedoucí postavou podobně jako loni. Rozdíl spočívá v tom, že teď řídí prakticky všechno, vozy jsou jeho. Každá modifikace ve vývoji byla hodnocena a schvalována právě ním."

Jste ohledně letošního ročníku optimistou?

RB: "Ano, rozhodně. Jak už jsem řekl, nepřejeme si tu být jen do počtu. Poslední čtyři měsíce byly v určitých směrech ty nejlepší v mém životě - byl jsem více se svou rodinou a přáteli, nebyl na mě vyvíjen žádný tlak. Už vím, že až jednou skončím se závoděním, budu schopný žít normální život."

Přemýšlel jste i o přestupu do jiných sérií?

RB: "Ne. Bylo neuvěřitelné, jak se rychle zprávy ohledně mé osoby šířily. Něco se napsalo, chvíli poté jsme si to mohli přečíst v italštině, pak třeba v ruštině. Legrační na tom bylo, že se ty informace vůbec nezakládaly na pravdě. Několikrát jsem si mohl přečíst, že půjdu do Stock Cars nebo do IRL.

Horší ale bylo, když jsem se doslechl, že Bruno Senna údajně podepsal tříletou smlouvu s týmem, který ještě ani nemá jméno."

Jak se tým bude lišit od Hondy?

RB: "Mohl by to být menší tým, podobně jako Stewart. Může to být i výhoda. Honda odváděla výbornou práci a je mi líto, že odešla. Handicapovala nás ale rozdílná kultura a do jisté míry i jazyková bariéra."

Mluvl jste o morálce. Změní se nějak?

RB: "Raději bych se v tom moc nevrtal. Každý z nás by měl být spokojen s tím, jakou práci na autě odvedl. Ross v továrně sedmi stovkám lidem řekl, že každý z nich má na novém voze svůj podíl. A oni, ač nevěděli, jestli v týmu zůstanou, dali do vývoje auta všechno. Je samozřejmě smutné, když odejdou někteří vaši přátelé, ale jisté je, že mohou být pyšní na to, jakou práci odvedli."

Mluvil jste s Brunem Sennou?

RB: "Snažil jsem se. Nechal jsem mu alespoň vzkaz na záznamníku. Jsme dobří přátelé, v uplynulých měsících jsme spolu sice nekomunikovali, ale to nic nemění. Byla pouze shoda náhod, že jsme se ocitli na stejném místě ve stejný čas. Přeji mu jen to nejlepší. Na to, že má za sebou pouze čtyři roky závodění, si vede fantasticky.

Formule 1 ho v budoucnu určitě nemine. Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by ve formulích jezdil pouhé čtyři roky a při testování formule 1 si vedl tak dobře. Měl jsem jen štěstí, že se změnila pravidla a zkušenosti tak získaly větší váhu. Přeji mu štěstí."