Jdi na obsah Jdi na menu
 


FOTA navrhuje okamžitou změnu systému bodování

5. 3. 2009
FOTA navrhuje okamžitou změnu systému bodování
 
 
Jan Pastorek - 05.03.2009 - FORMULE1 - novinky
FOTA představila své návrhy změn ve formuli 1, které vycházejí z průzkumu mínění fanoušků. Klíčová změna by měla nastat již letos v udělování bodů za umístění v cíli, za vítězství v závodě by odměna byla relativně větší než doposud.

"Diváci si z pohledu šampionátu přejí větší uznání pro vítěze závodů a my navrhujeme větší odměnu pro vítěze závodu," řekl šéf týmu McLaren Martin Whitmarsh.

FOTA chce Světové radě motorsportu FIA předložit návrh na změnu bodovacího systému, který by vítězi zajistil 12 bodů, druhému jezdci 9 bodů a třetímu 7 bodů. Celkově by bodové příděly vypadaly takto: 12-9-7-5-4-3-2-1. Rozdíly se tedy týkají jen stupňů vítězů, doposud byli jezdci odměňováni podle šablony 10-8-6-5-4-3-2-1.

Jedná se o protinávrh systému medailí, který prosazuje Bernie Ecclestone a o jistý kompromis ve srovnání s předchozím bodovacím systémem, který měl složení 10-6-4-3-2-1.

Další změna, kterou chce FOTA nechat schválit Světovou radou okamžitě, se týká množství paliva, s kterým jezdci nastupují na startovní rošt. Tato informace by nově měla být zveřejněna před závodem, aby diváci měli větší přehled o dění na trati.

"Tyto návrhy budou předloženy Světové radě motorsportu FIA a my hledáme podporu pro jejich schválení," dodal Whitmarsh.

Pro rok 2010 navrhuje FOTA další změny. V každém závodě by měly být udělovány body za nejrychlejší zastávku v boxech, divákům by mělo být zpřístupněno ještě více informací od týmů a délka závodů zkrácena na 250 kilometrů s časovým omezením na 1 hodinu a 40 minut.

Veřejnost očekávala od týmů také návrhy na změny v kvalifikaci, ty však zatím nejsou připraveny. K úpravám kvalifikačního formátu tedy dojde nejdříve zřejmě až v roce 2010.

"I když výzkumy veřejného mínění neposkytly jasné názory na kvalifikaci, FOTA si přeje přezkoumat kvalifikační formát s cílem vylepšit podívanou," uzavřel Whitmarsh.